Tralki metalowe i inne akcesoria do ogrodzeń

Tralki metalowe i inne akcesoria do ogrodzeń

Rola ogrodzenia posesji

Ogrodzenie na prywatnej posesji pełni dwie najważniejsze funkcje. Jedną z nich jest oczywiście stanowienie bariery przed niepożądanymi gośćmi. Płot nie tylko utrudnia wejście ludziom, ale też zwierzętom. Szczególnie jeśli dom jest zlokalizowany w pobliżu pól i lasów, gdzie są sarny, dziki i zające. Drugą funkcją, jest funkcja dekoracyjna. Można postawić jedynie na proste tralki metalowe, które spełnią funkcje ochronne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o bardziej rozbudowane zdobienia, a nawet róże kute wkomponowane pomiędzy tralki.

Projektując ogrodzenie, warto brać pod uwagę styl domu oraz otoczenie działki. W nowoczesnym budownictwie raczej nie sprawdzą się kute kwiaty i liście. Natomiast przy rustykalnym domu źle będzie wyglądało minimalistyczne i nowoczesne ogrodzenie. Często ograniczeniem bywa również budżet. Cynkowanie poszczególnych elementów bądź wybór stali nierdzewnej znacznie podniesie koszt inwestycji. Klasyczne wyroby metalowe wymagają z kolei starannego zabezpieczenia antykorozyjnego.

Dlaczego warto wybrać tralki metalowe?

Rynek ogrodzeń daje obecnie szerokie możliwości wyboru dla inwestorów. Płot drewniany, betonowy, a może ogrodzenie gabionowe? Najbardziej popularnym wyborem jest jednak niezmienne ogrodzenie metalowe. Tralki metalowe i inne elementy ze stali ceni się z uwagi na odporność na uszkodzenia. Odpowiednio zabezpieczony antykorozyjnie metal posłuży wiele lat bez konieczności corocznej impregnacji. Jednocześnie tralki do balustrad wraz z upływem czasu wyglądają tak samo. Zupełnie inaczej niż drewno, które szybko się starzeje i wymaga ciągłej uwagi.

Estetyka odgrywa dużą rolę w ogrodzeniu posesji. Metal daje możliwość dopasowania wyglądu płotu do upodobań właścicieli. Wykorzystując tralki i zawiasy do bramy dwuskrzydłowej, można stworzyć ogrodzenie nowoczesne lub klasyczne. Przy tym będzie to ogrodzenie bezpieczne, bowiem jego sforsowanie nie będzie tak proste, jak w przypadku drewna.

Inne akcesoria do ogrodzeń

Same tralki do balustrad, to zdecydowanie zbyt mało do zbudowania funkcjonalnego ogrodzenia. Konieczne będą chociażby solidne słupki ogrodzeniowe, które będą trzonem całej konstrukcji. Metal można swobodnie łączyć z betonem czy drewnem, dlatego można wybrać mieszane materiały.

Żadne ogrodzenie nie będzie funkcjonalne, jeśli pominie się w projekcie bramę wjazdową i dodatkową furtkę. Tym samym konieczny będzie zawias do bramy o odpowiedniej nośności. Również furtka musi posiadać prawidłowo zamontowane zawiasy dla komfortowego korzystania.

Najczęściej inwestorzy decydują się też na automatyczne otwieranie bramy oraz montaż wideodomofonów. Takie elementy zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo i komfort korzystania z ogrodzenia.